Warszawskie metro stanowi ułatwienie dla wszystkich osób podróżujących z jednego do drugiego miejsca w stolicy. Obecnie istnieją dwie linie metra, trzecia jest powoli realizowana. Niektóre stacje metra zasługują na wyróżnienie – w szczególności te z II linii oraz jedna z I linii (Plac Wilsona). Mowa tutaj o zabiegach artystycznych, jakie wykorzystano przy ich budowie. Czym wyróżniają się owe stacje metra?
Stacja metra Plac Wilsona – jedna z najpiękniejszych na świecie
Polska stacja metra Plac Wilsona odniosła sukces na skalę międzynarodową. W 2008 roku podczas konferencji „Metrorail” w Kopenhadze uznano ją za najpiękniejszą stację metra na świecie. Później również odniosła sukcesy. W rankingu Guardiana z 2014 roku znalazła się na piątym miejscu w rankingu najpiękniejszych stacji metra na świecie. W rankingu CNN była na piętnastym miejscu.
Jej charakterystycznym elementem jest wyjątkowy panel świetlny o eliptycznym kształcie, zaprojektowany przez Andrzeja Chołdzyńskiego. Olbrzymi świetlik umieszczony został w kopule w południowej części stacji. Odbija światło (różne w zależności od pory dnia), np. fioletowej, niebieskie, zielone, żółte, czerwone. Poza tym warto zwrócić uwagę na falujący i błyszczący sufit z betonu architektonicznego (pokrytego dwiema warstwami wosku).
Na stacji Plac Wilsona wszystko jest dopracowane – lampy, barierki, ławki, plastyczne elementy dekoracyjne. Dużą rolę odgrywa tu akustyka – odpowiadał za nią Jan Rączy, który stworzył kompilację koncentrycznych kręgów panelu oświetleniowego, rozdzielonych z rowkami akustycznymi. Nic dziwnego, że stację Plac Wilsona uważa się za bardzo cichą stację metra.
Wszystkie stacje II linii metra warszawskiego
Wszystkie siedem stacji II linii warszawskiego metra zostały uświetnione malunkami Wojciecha Fangora, światowej sławy malarza i przedstawiciela nurtu op-art. Ściany ozdobiono geometrycznymi napisami nazw stacji. Nie każdemu podoba się ów zabieg, jednak nie można odjąć mu oryginalności.
Warto zwrócić również uwagę na szklane konstrukcje zadaszeń, prowadzących do wnętrza II linii metra. Każda stacja ma swój kolor. Stacja metra Rondo Daszyńskiego ma czerwone zadaszenie z przyciemnianego szkła, Świętokrzyska jest żółta, natomiast Nowy Świat Uniwersytet – fioletowy. Stacja Centrum Nauki Kopernik została uświetniona morskim odcieniem zieleni, Stadion Narodowy – żywą zielenią, natomiast Dworzec Wileński – barwą niebieską.
Napisy na ścianach wnętrz stacji II linii metra, zaprojektowane przez Fangora, nawiązują do kolorów zadaszeń. Jak się okazuje, do każdej stacji przyporządkowany jest konkretny kolor, wyrażany zarówno w konstrukcjach wejściowych, jak i malunkach na peronach. Niewiele jest stacji metra na świecie, które zdecydowały się na podobny krok.
Nocleg blisko najładniejszych stacji metra w Warszawie? To możliwe!
Jeśli chcesz znaleźć się w bliskim sąsiedztwie najładniejszych stacji metra warszawskiego, masz do wyboru nocleg na Żoliborzu lub lewobrzeżnej stronie Wisły. Drugi przypadek spełnia Logos Warszawa, położony nieopodal stacji metra „Centrum Nauki Kopernik”, przybranej w morskie akcenty kolorystyczne. Ów obiekt noclegowy wyróżnia się dogodną lokalizacją i widokiem na panoramę Warszawy (z każdego pokoju).
Jeśli jesteś zainteresowana/y ofertą Logos w Warszawie zapraszamy do kontaktu.
Rezerwacja 22-622-55-62 lub 22-622-89-92 rezerwacja@hotellogos.pl
DC