3 najlepsze murale w Warszawie, których nie możesz ominąć!

https://hotellogos.pl/wp-content/uploads/hl-blog-22.jpg
blog

Warszawa staje się z dzień na dzień coraz bardziej nowoczesna. Na niektórych budynkach – czasem zlokalizowanych w centrum, a czasami w kameralnych miejscach – otoczenie zdobią piękne, dopracowane murale. Bez wahania możemy uznać, że w każdej dzielnicy Warszawy znajduje się przynajmniej kilka wyjątkowych murali. Nie sposób omówić wszystkich z nich. Jakie 3 murale szczególnie zasługują na obejrzenie?

„Człowieczy los” na Targówku

Mural „Człowieczy los” został namalowany na ścianie nowszego domu przy ulicy Radzymińskiej 150, na Targówku. Namalowały go dwie grupy – jedna z Polski („Twożywo”), a druga z Niemiec („Farbfieber”). To nie przypadek. Powstał on w ramach światowego projektu „go west-go east” z okazji 20-lecia partnerstwa miast Warszawa i Dusseldorf.

Mural jest utrzymany w czerwono-niebieskiej kolorystyce. Rysunkową całość dopełniają czarne krawędzie spersonifikowanych postaci. Pierwsza z nich to Wilk w garniturze, prowadzący za rękę drugą – Owcę w przebraniu przypominającym mundurek. Spostrzegawcze osoby dostrzegą na muralu grę słów – „Owiec Los”.

„Let’s Colour” na warszawskim Śródmieściu

Bardzo ciekawym, wielowątkowym muralem jest „Let’s Colour” na warszawskim Śródmieściu. Jego lokalizacja (Nowogrodzka 27) nie jest przypadkowa. Powstał on na ścianie wielopiętowego, betonowego parkingu na rogu Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej. Dzięki muralowi owo miejsce zyskało na urokliwości i niepowtarzalności. Muralu „Let’s Colour” nie da się ominąć wzrokiem. Jego autorem jest Paweł Kozłowski (Swanski) – znany malarz, ilustrator, grafik i projektant.

Warto dodać, że „Let’s Colour” to największy mural w stolicy – ma prawie 2 tysięcy m2 powierzchni. Przedstawia on abstrakcyjną, wielokolorową kompozycję, która pokrywa całą ścianę garażu oraz fragmenty ścian bocznych. Jest popularny wśród turystów – miłośników street artu.

„Trylogia Chopinowska” na Powiślu

Powiśle słynie z trzech pięknych, ogromnych murali, związanych z Fryderykiem Chopinem. Potraktujmy je tutaj jako jeden mural. Powstały one około roku 2010. Miasto Warszawa zatrudniło kilku artystów, którzy zajęli się stworzeniem tych murali – okazją była 200. rocznica urodzin muzyka. Znajdują się one – kolejno – przy ulicy Konopczyńskiego 5/7, Tamce 37, Górnośląskiej 8.

Mural na Tamce ma postać wizerunku Chopina, otoczonego złotą ramą, na kruczoczarnym tle. Twarz nie jest jednolita – wydaje się połączeniem realistycznego obrazu z szarym, prosto z książek. Ów mural powstał we współpracy z narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach obchodu Roku Chopinowskiego.

Wcześniej znajdował się tu inny mural – kolaż. Tutaj Chopin został ukazany w pełnej krasie – kompozytor siedzi przed pianinem i jest otoczony z różnych stron postaciami, które najprawdopodobniej odgrywały sporą rolę w jego życiu.

Mural przy Konopczyńskiego przedstawia Chopina biegnącego po kładce nad ulicą Tamka. Jego twarz ma kształt mapy Warszawy, zilustrowaną kolażem symboli związanych z życiem kompozytora.

Mural przy Górnośląskiej wydaje się najprostszy. Jego górna część to fragment pianina, natomiast dolna – wierzchołek Pałacu Kultury i Nauki, na czerwonym tle. Uzupełnieniem muralu jest napis „Chopin w Warszawie”.

Murale a nocleg. Gdzie przenocować w Warszawie?

Powiśle jest tak urokliwą, niejednoznaczną dzielnicą Warszawy, że warto zwiedzić ją ze wszystkich stron – podróżować małymi uliczkami w poszukiwaniu mniej reprezentacyjnych murali o mniejszym rozmiarze. Miłośnicy street artu powinni szukać takich noclegów w takich lokalizacjach, z których łatwo będzie podróżować w inne rejony stolicy – nie tylko Powiśle. Logos Warszawa, usytuowany blisko Starego Miasta, na lewym brzegu Wisły, ma bardzo dobrą lokalizację. Dojazd do Centrum nie zajmie gościom wiele czasu – a pobliżu znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, a także stacja metra. Mogą oni dość szybko dotrzeć w każdy zakątek Warszawy – w poszukiwaniu najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych murali. W pobliżu znajduje się wiele atrakcji, m.in. Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik czy znany teatr Ateneum.

Jeśli jesteś zainteresowana/y ofertą Logos w Warszawie zapraszamy do kontaktu.

Rezerwacja 22-622-55-62 lub 22-622-89-92 rezerwacja@hotellogos.pl

DC