Hotel, hostel, motel – czym się różnią te pojęcia?

https://hotellogos.pl/wp-content/uploads/hl-blog-21.jpg
blog

Istnieją różne rodzaje obiektów noclegowych – eleganckie hotele, tanie i praktyczne hostele, przytulne pensjonaty czy przydrożne motele. Każdy turysta powinien bezproblemowo znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Przed wyborem noclegu warto sprecyzować swoje oczekiwania. Hotele, hostele i motele różnią się od siebie standardem, ceną. Czym charakteryzuje się każdy z tych obiektów noclegowych?

Hotel – miejsce o wysokim standardzie

Hotele zazwyczaj wyróżniają się wysokim standardem. Utarło się, że im więcej gwiazdek ma dany obiekt noclegowy, tym większy ma wskaźnik prestiżu. Najtańsze z nich przypominają hostele, natomiast czterogwiazdkowe i pięciogwiazdkowe dysponują komfortowymi, estetycznymi, w pełni wyposażonymi apartamentami. Według ustawy o usługach turystycznych dane miejsce można nazwać „hotelem” dopiero wtedy, gdy świadczy szeroki zakres usług – nie tylko noclegi – oraz posiada do najmniej 10 pokoi (w większości jednoosobowych i dwuosobowych). Dobry hotel zapewnia sale bankietowe i konferencyjne, restaurację, zaplecze rekreacyjno-sportowe. Bardzo często odbywają się w nim różne imprezy okazjonalne i firmowe, wesela, konferencje, bankiety. Standardem w hotelowych pokojach powinna być prywatna łazienkowa, bezprzewodowa sieć Wi-Fi, lodówka, sztućce i kubki, czajnik, wieszaki, telewizor, ręczniki, suszarka do włosów. W razie dłuższych pobytów (więcej niż tydzień) część hoteli oferuje bezpłatną wymianę pościeli i ręczników.

Logos Warszawa spełnia wszystkie warunki, jakimi powinien cechować się komfortowy, prestiżowy hotel. Jest położony w sąsiedztwie Starego Miasta, po lewej stronie Wisły. To idealna lokalizacja – w pobliżu znajduje się m.in. Stadion Narodowy, a dojazd do Starego Miasta nie zajmuje wiele czasu.

Hostele – tania opcja noclegowa

Nazwa „hostel” nie ma jedynej ujednoliconej definicji w polskim prawie. Takie miejsca powstają od kilkudziesięciu lat w niemal każdym większym mieście, do którego przybywają spragnieni wrażeń turyści. Hostele umożliwiają tani, niewymagający nocleg. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość wynajmu miejsca w pokojach wieloosobowych (koedukacyjnych, podzielonych na płeć) – najczęściej przy ograniczonej liczbie pokoi prywatnych. W większości hosteli funkcjonują ogólnodostępne, wspólne łazienki. Nie znajdziemy tu restauracji, sal konferencyjnych. Hostelowe recepcje są zazwyczaj czynne całą dobę. W części obiektów znajduje się tu mini-sklep z podstawowymi artykułami spożywczymi, darmowa kawa i herbata dla gości, czasem śniadania.

Najwięcej hosteli znajduje się w centrach miast, zawsze o bardzo atrakcyjnej cenie. Nic dziwnego – to miejsce dla turystów szukających wrażeń, którzy większość czasu spędzą poza pokojami. Hostel to tylko miejsce do spania – bardzo kuszące z powodu doskonałej lokalizacji oraz niskiej ceny. Wybierają je osoby mniej zamożne, studenci, młodzi podróżnicy. Stały się one standardem bez względu na zasobność portfela.

Motel jako nocleg dla zmotoryzowanych klientów

Motele mieszczą się najczęściej przy ruchliwych drogach, skrzyżowaniach ważnych dróg i obrzeżach miast. Przybywają tutaj motocykliści i osoby, które intensywnie podróżują pojazdami. Z powodu dość sporej odległości od centrum miast motele nie sprawdzą się jako opcja dla podróżników i turystów. Nie brakuje tu przestronnego, nieprywatnego parkingu – idealnego dla zmotoryzowanych klientów. W pobliżu bardzo często położona jest stacja benzynowa, łączona ze sklepem. W motelach często funkcjonują niewielkie bary i restauracje, w których można posilić się przed dalszą podróżą.

Pokoje motelowe są rozmieszczone w niskich blokach i nie tak luksusowe, jak nocleg w hotelu. Nie odbywają się tu żadne imprezy okolicznościowe ani wesela, brakuje sal konferencyjnych. Motele zdobyły szczególną popularność w Stanach Zjednoczonych. To dobry przystanek w podróży – nic więcej.

Jeśli jesteś zainteresowana/y ofertą Logos w Warszawie zapraszamy do kontaktu.

Rezerwacja 22-622-55-62 lub 22-622-89-92 rezerwacja@hotellogos.pl

DC