Warszawa to miasto tętniące życiem, rozbudowane. Nie ma w Polsce większego miasta. Warszawiacy z dumą przynależą do różnych dzielnic – od dalekiego Ursynowa po urokliwy Żoliborz i Grochów. Każdy z wydzielonych rejonów ma inne zabytki, historię, atrakcje. Choć podział jest bardzo trudny, można uznać, że jednymi z najciekawszych dzielnic Warszawy są: Żoliborz, Praga-Południe i Powiśle. Co warto wiedzieć o każdej z nich? Jakie atrakcje czekają tam na turystów i miejscowych?
Żoliborz – najpiękniejsza dzielnica Warszawy
Niemal każda osoba, która słyszała o Żoliborzu, kojarzy tę dzielnicę z architektonicznymi perełkami jej najstarszej części, tzw. Starego Żoliborza. Niezaprzeczalnie głównym celem wizyty powinien być spacer najpiękniejszymi uliczkami – m.in. ulicą Wieniawskiego, Brodzińskiego, Kaniowską, Forteczną, Śmiałą. Będziesz mijać oryginalne domy, często naznaczone historią. W tym rejonie mieszkało wielu cenionych artystów.
Na Żoliborzu znajduje się kilka lokali, których nie sposób pominąć na długim spacerze. Najważniejszy i najpopularniejszy z nich to Prochownia – urokliwe miejsce w samym środku Parku Stefana Żeromskiego. Owo miejsce tętni życiem podczas ciepłych miesięcy – latem odbywają się tu sesje kina plenerowego, da się odpocząć z kubkiem kawy na wygodnych leżakach.
Miłośnicy kina również będą zadowoleni z wizyty na Żoliborzu. Znajduje się ty studyjne Kino Wisła, łączące w sobie wielowątkową historię, tradycję i doskonały repertuar.
Smakosze i miłośnicy kulinariów także nie poczują się zawiedzeni. Na Żoliborzu późną wiosną, latem i wczesną jesienią odbywa się – najpopularniejszy w całej stolicy – Targ Śniadaniowy. Organizowany jest on w każdy weekend (o ile pogoda dopisuje). Targ Śniadaniowy to zbieranina wielu stoisk z jedzeniem – z różnych rejonów świata. Nie brakuje dań azjatyckich, gruzińskich czy meksykańskich.
Mówiąc o Żoliborzu, nie sposób nie wspomnieć o Placu Wilsona – przepięknej, często nagradzanej stacji metra. W 2008 roku uznano ją za jedną z najpiękniejszych na świecie.
Praga-Południe – dzielnica pełna historii
Praga-Południe, dzielnica po prawej stronie Wisły, bywa mylona z Pragą-Północ – rejonem słynącym z przemocy i zniszczonych budynków. Niepotrzebnie. Praga-Północ to jedna z najciekawszych dzielnic Warszawy, pełna muzeów i innych słynnych lokalizacji.
W przypadku muzeów warto wspomnieć o Muzeum Neonów, mieszczącym się w Soho Factory, ośmiohektarowym terenie z zabytkową, poprzemysłową architekturą, na którym niegdyś działały różne fabryki. Dzisiaj znajduje się tu wiele cenionych kawiarni i restauracji, galerii sztuki, modnych butików, pracowni architektonicznych. Często organizuje się ty różne pikniki, kiermasze, pokazy mody. Muzeum Neonów to miejsce, w którym znajduje się ponad 100 świetlnych szyldów. Są to -wyremontowane i odnowione – warszawskie neony z lat 60. i 70.
Praga-Południe to także piękny Park Skaryszewski – jeden z największych parków stolicy, mający swoje początki w latach 10. ubiegłego wieku. Turyści i miejscowi, którzy dotarli do tej dzielnicy, lubią także spacerować zielonymi uliczkami przedwojennych willi na Saskiej Kępie.
Powiśle – zaraz przy Wiśle
Powiśle to jedna z najstarszych dzielnic Warszawy, położona na lewobrzeżnej stronie Wisły. Znajduje się tu wiele cenionych, ważnych miejsc na mapie stolicy. Mowa m.in. o Bibliotece Uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik, Pomniku Warszawskiej Syrenki.
Biblioteka Uniwersytecka, której fasadę zdobią napisy w różnych językach (greckim, hebrajskim, arabskim, greckim, rosyjskim) to nie jedyna atrakcja w tym miejscu. Na jej szycie znajdują się słynne Ogrody, spod których rozpościera się piękna panorama miasta. To powinien być obowiązkowy punkt w wycieczce po Warszawie.
Centrum Nauki Kopernik znajduje się niemal zaraz obok Biblioteki Uniwersyteckiej (kilka minut spacerkiem). To muzeum z wieloma interaktywnymi atrakcjami, dotyczącymi nauk ścisłych. W tutejszym Planetarium odbywa się wiele pokazów. W pobliżu tego miejsca mieści się popularny Logos Warszawa, usytuowany w sąsiedztwie Starego Miasta. Wyróżnia się rozsądnymi kwotami za nocleg, bliskością omawianych atrakcji oraz dogodną lokalizacją (wszędzie stąd blisko). Wielu turystów, którzy planują zwiedzić ze wszystkich stron Powiśle, decyduje się na nocleg w tym obiekcie.
To jednak nie wszystkie powiślańskie atrakcje. Zarówno turyści, jak i miejscowi tłumnie udają się do Elektrowni Powiśle – odrestaurowanej przestrzeni handlowo-usługowo-restauracyjnej. Ze starej elektrowni powstało niebanalne, oryginalne centrum handlowe.
Powiśle to bliskość Wisły, a zatem obecność tramwajów wodnych, którymi można przedostać się szybko na praską stronę rzeki. Mimo że dzielnica znajduje się blisko hałaśliwego centrum Warszawy, nie brakuje tu skwerów, placów i wielkiej ścieżki rowerowej, po której można podróżować wypożyczanymi rowerami miejskimi Veturilo.
Mówiąc o Powiślu, nie sposób nie wspomnieć też o Warszawskiej Syrence – symbolu miasta. Pomnik stoi nieopodal Mostu Świętokrzyskiego. Został odsłonięty przed wybuchem II wojny światowej.
Jeśli jesteś zainteresowana/y ofertą Logos w Warszawie zapraszamy do kontaktu.
Rezerwacja 22-622-55-62 lub 22-622-89-92 rezerwacja@hotellogos.pl
DC