Warszawa jest pełna ciekawych, historycznych miejscówek, których nie sposób ominąć. Przykładem jest Elektrownia Powiśle – klimatyczna galeria handlowa, przekształcona z ponad stuletniej elektrowni o bogatej historii. Zadowoleni turyści i miejscowi są zgodni, że warto choć raz zajrzeć, co słychać w Elektrowni Powiśle. Szczególną frajdę będą mieli miłośnicy starej architektury i miejsc o historycznej wartości. Jaka jest historia Elektrowni Powiśle? Dlaczego warto ją odwiedzić?
Historia Elektrowni Powiśle
Elektrownia Powiśle została wybudowana w pierwszej dekadzie XX wieku, a została zaprojektowana pod koniec XIX wieku przez Williama H. Lindleya. Działała nieprzerwanie do 2001 roku, również w czasach II wojny światowej. Odegrała ważną rolę podczas Powstania Warszawskie – znajdowały się tu granaty i materiały wybuchowe. Pracujący wtedy zakład, będący pod kontrolą powstańców, dostarczał ciągle energię, co pozwalało produkować miny, miotacze ognia, granaty.
Elektrownia Powiśle została oficjalnie zamknięta w 2001 roku. Zabytkowy budynek, choć został wpisany do rejestru zabytków, przez wiele lat niszczał. Dopiero w 2016 roku władze Warszawy postanowiły go zrewitalizować. W 2020 roku wyremontowana Elektrownia Powiśle stała się miejscem spotkań, w którym znajdują się lokale gastronomiczne oraz klimatyczna galeria handlowa.
Co znajduje się obecnie w Elektrowni Powiśle?
Elektrownia Powiśle przybrała postać galerii handlowej z unikalnymi sklepami, których nie ma w żadnym innym miejscu w Polsce, np. Urban Outfitters, Concept Store. Na piętrze znajduje się sporej wielkości przestrzeń gastronomiczna – z mniej i bardziej znanymi lokalami. Można zjeść tutaj dania azjatyckie, bliskowschodnie. Znajduje się tu lokal z belgijskimi frytkami, a także miejscówki z kuchnią włoską. Co ciekawe – nietypowe w galeriach handlowych – mieści się tu też kilka klimatycznych barów które nawiązują nazwami i logotypami do wyjątkowej, postrobotniczej lokalizacji.
Historyczna wartość Elektrowni Powiśle
Nie da się ukryć, że Elektrownia Powiśle ma historyczną wartość. Organy i instytucje rewitalizujące budynek zadbały o to, by każdy najdrobniejszy element został potraktowany z szacunkiem dla historycznej wartości. Ceglane ściany łączą się z nowoczesnym wnętrzem. Restauratorzy przyznali, że używali tradycyjnych metod wypalania cegieł, a przedmioty odzyskane z poszczególnych budynków Elektrowni Powiśle zostały wykorzystane do stworzenia unikatowych dekoracji wnętrz. Nic dziwnego, że owo miejsce zachwyca zarówno miejscowych, jak i turystów.
Rewitalizacja działała zgodnie ze światowym trendem przywracania do życia zabytkowych przestrzeni, łącząc historię z nowoczesnością.
Dlaczego jeszcze warto zobaczyć Elektrownię Powiśle?
Elektrownia Powiśle jest doskonale usytuowana – między Centrum Nauki Kopernika, w pobliżu metra, na wprost Bulwarów Wiślanych i Wybrzeża Kościuszkowskiego. Ciężko o lepszą lokalizację. Nic dziwnego, że często stanowi jeden z punktów wycieczki lub spaceru – warszawiacy lub turyści idą tutaj coś zjeść lub odpocząć po przemierzaniu i zwiedzaniu kolejnych atrakcji.
Jeśli chcesz przenocować blisko Elektrowni Powiśle, zarezerwuj pokój w Logos Warszawa – cenionym obiekcie noclegowym po lewej stronie Wisły, położonym w sąsiedztwie Starego Miasta. Ogólnie ujmując, ma on bardzo dobrą lokalizację. W pobliżu znajduje się stacja metra „Centrum Nauki Kopernik”, a także wiele popularnych atrakcji, m.in. znany teatr Ateneum, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy.
Jeśli jesteś zainteresowana/y ofertą Logos w Warszawie zapraszamy do kontaktu.
Rezerwacja 22-622-55-62 lub 22-622-89-92 rezerwacja@hotellogos.pl
DC
W poście wykorzystano zdjęcie Jacka Halickiego